Δ΄τάξη

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

Την Πέμπτη 3 Μαΐου οι μαθητές των Γ΄ και Δ΄ τάξεων επισκέφτηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στον Δαφνώνα. Αρχικά ενημερώθηκαν από τον Τροχονόμο κύριο Κοντογιάννη για τους κανόνες του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και έμαθαν πώς πρέπει να συμπεριφέρονται στο δρόμο ως πεζοί, ως ποδηλάτες αλλά και ως επιβάτες οχημάτων. Στη συνέχεια είχαν τη δυνατότητα να ανεβούν σε ποδήλατα και να εφαρμόσουν τους κανόνες που άκουσαν, ως αναβάτες και ως πεζοί. Τέλος αφού ευχαρίστησαν τον υπεύθυνο της Τροχαίας επέστρεψαν στο σχολείο έχοντας αποκτήσει γνώσεις που θα τις αξιοποιήσουν στην καθημερινότητά τους.

Τρι13Μαρ201805:51

ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΟ ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ

Η Δ΄ τάξη στο μάθημα των Αγγλικών υλοποίησε project με θέμα τις χώρες που ανήκουν στο Ηνωμένο Βασίλειο. Οι 4 ομάδες που δημιουργήθηκαν, όσες και οι χώρες του Ηνωμένου Βασιλείου, βρήκαν πληροφορίες και εικόνες για τα πιο σημαντικά αξιοθέατα κάθε χώρας. Παρουσιάστηκαν τα ευρήματα κάθε ομάδας και δημιουργήθηκαν αφίσες. Τέλος, όλα τα παιδιά μαζί έφτιαξαν κολάζ με θέμα το Λονδίνο.

IMG_20180221_112506
IMG_20180221_112512
IMG_20180221_112521
IMG_20180306_130510
SAM_4705a
SAM_4710a
SAM_4736a
SAM_4737a
SAM_4741a
SAM_4744a
SAM_4745a
SAM_4746a

Τρι14Νοε201710:15

Ο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2017 έγινε στο σχολείο μας η παράδοση της σημαίας και η παρουσίαση των σημαιοφόρων και παραστατών. Ακολούθησε  η παρουσίαση του χρονικού από τους μαθητές της Δ’ τάξης, πλαισιωμένη από τραγούδια, ποιήματα και αφηγήσεις.  Την γιορτή παρακολούθησαν οι γονείς των μαθητών της Δ’ τάξης και όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας. Τη διδασκαλία των τραγουδιών ανέλαβε ο μουσικός του σχολείου μας, κύριος Μαχαιράς Νίκος.

DSC_0416a
DSC_0421a
DSC_0426a
DSC_0432a
DSC_0437a
DSC_0456a
DSC_0460a
DSC_0461a
DSC_0471a
DSC_0477a
DSC_0489a

Ο Τυπογράφος

Στο πλαίσιο του Πολιτισμικού Προγράμματος «Αξιοποίηση της Βιβλιοθήκης του Σχολείου μας. Βιβλιογραφία Βροντάδου-Κάμπου» επισκέφτηκε την Δ΄ τάξη του Σχολείου μας ο Τυπογράφος κ. Νίκος Γεωργούλης.                                                         Ο κ. Γεωργούλης, μαζί με την κ. Μαρία Συρρή επίσης τυπογράφο, μας μίλησαν για την ιστορία, την σπουδαιότητα της Τυπογραφίας καθώς και την εξέλιξή της μέσα στο χρόνο. Μας μίλησε για το Πρώτο Τυπογραφείο στην Ελλάδα που εγκαταστάθηκε στην Σχολή της Χίου με την φροντίδα του Αδαμαντίου Κοραή το 1818 όταν ο Σχολάρχης ήταν ο Νεόφυτος Βάμβας. Μας έδειξε τσίγκους, τυπογραφικά στοιχεία και το πώς εφαρμόζεται η τετραχρωμία και η μέθοδος offset.                   Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα επίσκεψη για όλους μας και ευχαριστούμε θερμά τους Τυπογράφους.

Επίσκεψη στη βιβλιοθήκη «Κοραής»

Στο πλαίσιο του προγράμματος Πολιτισμικής Εκπαίδευσης «Βιβλιογραφία Βροντάδου και Κάμπου. Αξιοποίηση της Βιβλιοθήκης του Σχολείου μας» η Δ΄ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε τη βιβλιοθήκη Χίου «Κοραής» και τα Γενικά Αρχεία του Κράτους. Εκεί ξεναγηθήκαμε στους «θησαυρούς» που κρύβουν και κατανοήσαμε την αξία και τη σπουδαιότητα του βιβλίου. Η διαφύλαξη της ιστορικής συνέχειας, η διάσωση της πολιτιστικής ταυτότητας και η συνειδητοποίηση της παρουσίας του βιβλίου ως βασικού στοιχείου για την ποιότητα της ζωής μας έγιναν κτήμα των μαθητών.

Ξαφνιαστήκαμε ευχάριστα ανακαλύπτοντας στη βιβλιοθήκη τα «δώρα» του Ναπολέοντα  στον Αδαμάντιο Κοραή, καθώς και τους τρόπους που μέσω διαδικτύου μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στον βιβλιοκατάλογό της. Στα Γ.Α.Κ. είδαμε τον παλαιότερο κώδικα που διασώζεται στη Χίο από τον 17ο αιώνα και βιβλία από το Παρθεναγωγείο και Αρρεναγωγείο της Παναγίας Ερειθιανής.

Ευχαριστούμε θερμά τη Διευθύντρια των Γ.Α.Κ. Χίου, κυρία Ροδούλα Ακρίβου, τη Διευθύντρια της βιβλιοθήκης «Κοραής» κυρία ‘Αννα Χαζήρη, καθώς και τις βιβλιοθηκονόμους κυρία Μ. Βαστιάνου και κυρία Δ. Καλαγκιά.