Ε΄ τάξη

Παρ5Μαϊ201708:39

Ξενάγηση στον Κάμπο και το Citrus

Την Πέμπτη 4 Μαΐου 2017 οι Ε΄ και Στ΄ τάξεις του Σχολείου  πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στον Κάμπο. Εκεί, με ξεναγούς τις κυρίες Κοκκίνου και Δημίδου από το ΚΠΕ Χίου, πραγματοποίησαν ένα περιβαλλοντικό μονοπάτι όπου γνώρισαν την ιστορία και την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική της περιοχής. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν  το Μουσείο Εσπεριδοειδών στο Citrus. Απόλαυσαν  τη μαγεία και τα αρώματα των περιβολιών και γύρισαν όλοι ενθουσιασμένοι!

Ασφαλής Οδήγηση!

Τάξεις Ε΄ ΚΑΙ Στ΄

Την προηγούμενη Τετάρτη οι μαθητές της Ε’ και Στ’ δημοτικού του σχολείου μας, μαζί με τις δασκάλες τους κα. Μαρία και κα. Χριστιάνα επισκέφθηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στο Δαφνώνα. Εκεί τους περίμεναν δύο αστυνομικοί του τμήματος τροχαίας Χίου, οι οποίοι τους ενημέρωσαν για τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας και για τη σημασία της ασφαλούς οδήγησης. Στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αναγνωρίσουν τα περισσότερα σήματα οδικής κυκλοφορίας αλλά και να συνειδητοποιήσουν την σπουδαιότητα τους. Αξέχαστη όμως έμεινε στους μαθητές η διαδρομή τους στο χώρο με τα ποδήλατα, οπού είχαν την ευκαιρία να τηρήσουν πιστά τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας ως «έμπειροι» οδηγοί και βγήκαν ασπροπρόσωποι!                                                                                                             Μπράβο τους!

Παρ23Δεκ201610:56

Πειραματιζόμαστε με τη θερμότητα

Την Τρίτη 6 Δεκεμβρίου 2016 οι μαθητές της Ε΄ τάξης εντυπωσιασμένοι παρακολούθησαν πειράματα για τη Θερμότητα, τα οποία πραγματοποίησε ο υπεύθυνος του ΕΚΦΕ κ΄ Παναγιώτης Κατσάλας .

Δευ21Νοε201616:17

Εορτασμός 43ης επετείου από τον ξεσηκωμό των φοιτητών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου

Οι μαθητές και δασκάλα της Ε΄ Τάξης παρουσίασαν στους συμμαθητές τους, στους γονείς – συγγενείς και τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου τη φετινή γιορτή για την 43η επέτειο από τον ξεσηκωμό των φοιτητών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.