Την Πέμπτη 3 Απριλίου 2014 η Γ΄ τάξη του σχολείου μας, στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος (e- twinning) ?Beingfriendlytoinsects?, πραγματοποίησε  επίσκεψη στο Κ. Π. Ε. Ομηρούπολης για να παρακολουθήσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η Νεράιδα της Κλειδούς». Τα παιδιά μετηνπαρουσίαση του ομώνυμου παραμυθιού και με βιωματικές δραστηριότητες και παιχνίδια στο περιβαλλοντικό μονοπάτι, είχαν την ευκαιρία :

·      Να  γνωρίσουν τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής. Να παρατηρήσουν διάφορα έντομα, όπως σκαθάρια, μυρμήγκια,       μέλισσες, κάμπιες, να ανακαλύψουν φωλιές μυρμηγκιών στο έδαφος και σε δέντρα.

·     Να γνωρίσουν τη διαδρομή του νερού, το ρόλο του στη φύση αλλά και τη σπουδαιότητά του.

·     Να  πληροφορηθούν για τα οικολογικά προβλήματα της περιοχής (πυρκαγιές, κυνήγι, απορρίμματα, δρόμοι, μπάζα, δόμηση)

·     Να έρθουν κοντά στη φύση, να μάθουν να τη σέβονται και να την προστατεύουν.

Όλοι οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με την επίσκεψη  και κατέληξαν στο συμπέρασμα πως το καλύτερο μάθημα είναι αυτό που γίνεται κοντά στη φύση.