Την 1η Απριλίου,η Ε΄ και Στ΄ τάξη του 2ου Δημοτικού Σχολείου Βροντάδουυ επισκέφτηκαν τον Αναβάτο, το οποίο είναι ένα εγκαταλειμμένο μεσαιωνικό χωριό. Βρίσκεται στην κορυφή ενός βράχου και έχει ένα εντυπωσιακό ιστορικό υπόβαθρο: Στην αρχή ο πληθυσμός του νησιού πήγε εκεί για να κρυφτεί, όταν οι πειρατές επιτέθηκαν στο νησί αλλά πριν από μερικά χρόνια εγκαταλήφθηκε εντελώς.

On 1st of April the Second Primary School of Vrontados visited Anavatos which is an abandoned village. It is located on the top of a cliff, which has an impressive background history: in the beginning the population of the island went there for hiding when the pirates attacked the island but some years ago it was completely abandoned.

Είναι το τέλειο χωριό για την απόκρυψη για διάφορους λόγους. Πρώτον, έχει μόνο μία είσοδο. Δεύτερον, όλα τα σπίτια μοιάζουν σαν να είναι μέρος του βράχου, επειδή γίνονται με φυσική πέτρα οπότε αν δεν είστε ακριβώς μπροστά από το χωριό δεν μπορείτε να το δείτε. Επειδή βρίσκεται τόσο ψηλά και τα πάντα είναι πολύ ανοιχτά, μπορείτε να δείτε το σύνολο γύρω, όπως το δάσος και τη θάλασσα. Αλλά από την άλλη πλευρά, εάν φοβάστε τα ύψη θα πρέπει να το αποφύγετε αλλά να έχετε κατά νου ότι θα χάσετε την απίστευτη θέα και ένα πανέμορφο φυσικό περιβάλλον.

It is the perfect village for hiding because of various reasons. Firstly, it has only one entrance. Secondly, all houses look like they are part of the rock because they are made with natural stone so if you are not directlly in front of the village you can't see it. Because it is located so high and everything is very open you can see the whole surrounding like the forest and the sea. But on the other hand, if you are afraid of heights you should avoid it, but keep in mind that you will miss incredible views and a beautiful natural environment

Επίσης, κοντά στον Ανάβατο μπορούμε να βρούμε τα Αυγώνυμα στην ίδια περιοχή, με παρόμοια κτίρια και με πολλή ζωή το καλοκαίρι και μπορείτε να απολαύσετε τη θέα με ένα ελληνικό καφέ. Και τα δύο αυτά χωριά-μνημεία είναι όμορφα και αξίζει να τα επισκεφτείτε, αλλά στον Ανάβατο το ιστορικό υπόβαθρο είναι διάχυτο στην ατμόσφαιρα. Φυσικά, το τέλειο σχέδιο είναι να επισκεφθείτε και τα δύο, επειδή είναι πολύ κοντά το ένα στο άλλο και το ταξίδι είναι απίστευτα όμορφο.

Also near Anavatos, we can find Avgonyma which is the same area, with similar buildings and with a lot of life in summer and you can enjoy the views with a greek coffee. Both of them are beautiful and worth visiting, but in Anavatos the historical background is in the atmosphere. Of course, the perfect plan is to visit both of them because they are very close to each other and the journey to reach them is incredibly beautiful.