Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου καλέσαμε στο σχολείο μας τον συγγραφέα κ. Μανδηλαρά Φίλιππο. Με μεγάλη χαρά αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας και συναντήθηκε με τους μαθητές της Δ', της Ε' και της ΣΤ' Τάξης. Ο συγγραφέας μάς μίλησε για τα στάδια συγγραφής ενός βιβλίου. Δηλαδή πώς μια ιδέα ξεκινά ως πηγή έμπνευσης, εξελίσσεται σταδιακά και καταλήγει να πάρει έντυπη μορφή και να φτάσει στους αναγνώστες. Κατά τη διάρκεια της συζήτησής μας παρουσιάστηκε και το καινούργιο βιβλίο του συγγραφέα: "Ο Πατεσπάνιους κι εγώ". Το βιβλίο μας κίνησε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον καθώς ο ήρωας του βιβλίου είναι ένα αγόρι 11 χρονών, ο Παύλος, ο οποίος μαθαίνει ότι έχει διαβήτη τύπου 1. Και μόνο στο άκουσμα της λέξης "διαβήτης" μας γεννήθηκαν ένα σωρό απορίες, οι οποίες απαντήθηκαν λεπτομερώς και υπομονετικά από τον συγγραφέα. Μετά από αυτή τη συνάντηση μπορούμε να πούμε ότι μάθαμε πολλά πράγματα που δε γνωρίζαμε και σίγουρα ευασισθητοποιηθήκαμε σε θέματα διατροφής και σωματικής άσκησης. Σας ευχαριστούμε πολύ! Καλοτάξιδο το βιβλίο σας!