Πεμ17Νοε201605:50

ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

H δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας θα λειτουργήσει για το σχολικό έτος 2016 -2017 με τον εξής τρόπο:

Κάθε παιδί  πρέπει να έχει πάντα μες στη τσάντα του ένα  τετράδιο (με λίγα φύλλα) που θα το ονομάσει «Βιβλιοθήκη ». Θα πηγαίνει με αυτό στη βιβλιοθήκη, θα διαλέγει ένα βιβλίο που του αρέσει και θα γράφει μέσα στο τετράδιό του, τον τίτλο του βιβλίου  καθώς και την ημερομηνία δανεισμού  και επιστροφής. Η διάρκεια του δανεισμού  θα είναι μια εβδομάδα. Μπορεί να το επιστρέψει και νωρίτερα και να πάρει ένα άλλο με την ίδια διαδικασία. Αν όμως δεν το διαβάσει για κάποιο λόγο μέχρι την ημερομηνία επιστροφής, τότε πρέπει να το φέρει σχολείο να το δείξει στην υπεύθυνη της βιβλιοθήκης και να γράψει στο τετράδιό του τη νέα ημερομηνία επιστροφής που του δίνει  παράταση μια εβδομάδα ακόμη.

Αν για κάποιο λόγο το βιβλίο καταστραφεί ή χαθεί τότε ο μαθητής οφείλει να το αντικαταστήσει με το ίδιο .

Αφήστε το παιδί να διαβάσει το βιβλίο του όποτε και όπως θέλει. Μπορεί να το ξεφυλλίσει μόνο για να δει τις εικόνες ή να αρχίσει να το διαβάζει και να το συνεχίσει κάποια άλλη στιγμή ή και να το αφήσει γιατί ίσως διαπίστωσε ότι τελικά δεν του αρέσει. Μην το πιέσετε να το τελειώσει. Το διάβασμα είναι χαρά κι αυτό προσπαθούμε να περάσουμε στα παιδιά, έτσι ώστε ν΄ αγαπήσουν το βιβλίο. Αν αρνηθεί να το διαβάσει το ίδιο, διαβάστε το εσείς σ΄ αυτό, είναι προτιμότερο παρά να χάσει τελείως την επαφή. Ακόμη έχει δικαίωμα  να μην συμπληρώσει το φύλλο εργασίας που του έχει δοθεί . Δεν πειράζει… η σχέση που δημιούργησε μαζί σας και με το βιβλίο, είναι πολύ πιο σημαντική από οποιαδήποτε άλλη εργασία...

Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΚΟΥΜΠΙΑ ΕΡΙΕΤΤΑ