Το άστρο της Ερειθιανής

Την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2017 μαζευτήκαμε στην αίθουσα συγκεντρώσεων του Σχολείου μας για να παρακολουθήσουμε κάτι πολύ ενδιαφέρον για όλους μας. Μαθητές και δασκάλους. Την κατασκευή χαρταετού!! Ο κύριος Παναγιώτης Σαραντής παππούς μαθητή του Σχολείου και παλιός μαθητής του ο ίδιος, μας μύησε στα μυστικά. Τρία ξύλα σπάγκος πολύχρωμες κόλλες και χαρτί από περιοδικά ήταν τα υλικά που χρησιμοποίησε. Σε λιγότερο από μια ώρα ο χαρταετός μας «άστρο» κατά προτίμηση των μαθητών ήταν έτοιμος για να πετάξει στον ουρανό. Καθ’ όλη τη διάρκεια της κατασκευής το ενδιαφέρον των μαθητών παρέμενε αμείωτο. Αυτό φάνηκε και από τις πολλές και πολύ εύστοχες ερωτήσεις που του υπέβαλαν. Πολλοί είναι αυτοί που θα προσπαθήσουν με τη βοήθεια του μπαμπά ή του παππού να φτιάξουν. Και του χρόνου!!

{besps}2016-2017/xartaetos{/besps}