Δευ13Μάι201909:26

Πασχαλινά έθιμα από τους μαθητές του σχολείου μας

Περιμένοντας το Πάσχα οι μαθητές του σχολείου μας γνώρισαν και βίωσαν πασχαλινά έθιμα.

Έφτιαξαν κουλουράκια με τη βοήθεια του Συλλόγου Γονέων και των δασκάλων τους, έβαψαν αυγά και έκαναν πασχαλινές κατασκευές , στις οποίες τους βοήθησαν οι ζωγράφοι κα.Αλέκα Γλύκα, κα.Καλλιόπη Κόσμά, κα.Άννα Πόυλάκη και κα. Άννα Φλάμου. Επίσης γνώρισαν την κατασκευή του Λαζάρου και του Σταυρού από τον κ. Παναγιώτη Σαραντή και έμαθαν και τραγούδησαν μαζί του τα κάλαντα του Λαζάρου. Τέλος κατασκεύασαν χάρτινα καλαθάκια για τα πασχαλινά τους κουλουράκια και διακόσμησαν λαμπάδες που τους δώρισαν οι μητέρες του Συλλόγου Γονέων.

Ευχαριστούμε θερμά όλους όσους βοήθησαν στις παραπάνω δράσεις.

Η διευθύντρια, το διδακτικό προσωπικό και οι μαθητές του σχολείου μας, εύχονται σε όλους Καλό Πάσχα!

{besps}2018-2019/pasxa{/besps}