Τρι17Νοε200914:17

"Οι κάλοι της Κλάρας"

Όταν γύρισε σπίτι η Κλάρα έβγαλε τα παπούτσια της και τα πόδια της ήταν κατακόκκινα και είχαν κάτι φουσκάλες σαν τα μάγουλα του βατράχου. Οι γονείς πήγαν να πάρουν μια αλοιφήγια να γίνει καλά. Οι οδηγίες χρήσεις έλεγαν ότι θα γίνει καλά σε μια εβδομάδα και δεν  πρέπει να περπατάει. Όταν το άκουσε ο αδελφός της έβαλε τα παπούτσια της Κλάρας και έκανε βόλτες στο σπίτι. Για να κάνει και εκείνος κάλους και να μην πηγαίνει σχολείο. Τελικά έκανε κάλους όμως έγινε καλά σε τρεις μέρες, ενώ η Κλάρα ήταν ακόμη άρρωστη. Έτσι ενώ ο αδερφός της πήγαινε σχολείο εκείνη ήταν στο σπίτι και έπαιζε ηλεκτρονικά παιχνίδια και σκάλιζε τα πράγματα του αδερφού της. Όταν εκείνος επέστρεψε από το σχολείο έγινε " ο κακός χαμός". Αποφάσισε τη μέρα που θα γίνει καλά η Κλάρα να φορέσει τα παπούτσια της όλη μέρα, έτσι ώστε να μείνει σπίτι και να πάρει εκδίκηση σκαλίζοντας τα πράγματά της. Η ιστορία με τα παπούτσια συνεχίστηκε για τρεις εβδομάδες. Τελικά οι γονείς τους είχαν αγανακτήσει με τα παιδιά τους. Έτσι αποφάσισαν να πετάξουν αυτά τα "αθάνατα" παπούτσια !!!!!!

Αντρέας Τσούρος, Τζίμης Λάζος, τάξη Στ΄