Πεμ16Νοε201705:47

Γιορτή 11ης Νοεμβρίου

Την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου 2017 οι μαθητές της Γ΄ τάξης παρουσίασαν στην αίθουσα της Βιβλιοθήκης του Σχολείου μας «Αικατερίνη Κολάκη» την γιορτή για την επέτειο της απελευθέρωσης της  Χίου. Απήγγειλαν ποιήματα, τραγούδησαν για τη Χίο, χόρεψαν τον παραδοσιακό χορό «Κάτω στο γιαλό» και διάβασαν το χρονικό του αγώνα δίνοντας έμφαση στη μάχη του Αίπους, αφού το Σχολείο μας είναι αφιερωμένο στους αγωνιστές της μάχης αυτής.                                                                                   Τη γιορτή τους αυτή την αφιέρωσαν στην αγαπημένη και αξέχαστη δασκάλα του Σχολείου Καίτη Κολάκη, η οποία πάντοτε τιμούσε με την παρουσία της τις εκδηλώσεις μνήμης της μάχης του Αίπους, προτρέποντας και τους μαθητές της να τις παρακολουθούν. Στο τέλος όλοι παρακολούθησαν με μεγάλη συγκίνηση την  τελευταία παρουσίαση που είχε φτιάξει η αείμνηστη δασκάλα τον Δεκαπενταύγουστο του 2016   για να ευχηθεί στις φίλες της που γιόρταζαν. Την παρουσίαση αυτή παρέδωσε στο Σχολείο ο αδελφός της κ. Ιωάννης Κολάκης, ο οποίος παραβρέθηκε στη γιορτή.