Μια καινούρια βιβλιοθήκη

Την Τρίτη 29 Μαΐου  2018 οι τάξεις Β΄και Γ΄του Σχολείου μας επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στη Βιβλιοθήκη της Ιεράς Μητροπόλεως Χίου, Ψαρών και Οινουσσών "ο Άγιος Αγαπητός".

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους της Βιβλιοθήκης από τον Αιδεσιμολογιότατο πατέρα Ιωάννη Κουντουριάδη και την βιβλιοιηκονόμο κ. Ηρώ Σουρέλα. Οι υπεύθυνοι της  Βιβλιοθήκης μίλησαν στα παιδιά για τη χρησιμότητα και τη λειτουργία της Βιβλιοθήκης και το9 ιστορικό της ίδρυσης της.

Αργότερα ήρθε στη Βιβλιοθήκη ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών κ. Μάρκος. Ο Σεβασμιώτατος μίλησε στα παιδιά για τη χρησιμότητα των βιβλίων, τα ξενάγησε στις διάφορες γωνιές και μίλησε για την χρησιμότητα.

Στο τέλος δώρησε στα παιδιά πανινες τσάντες βιβλία, μολύβια, τετράδια και γόμες και τα προέτρεψε να επισκέπτονται τη βιβλιοθήκη και να διαβάζουν.

Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί έφυγαν με τις καλύτερες εντυπ΄'ωσεις και με την υπόσχεση ότι θα ξαναεπιστρέψουν για να εξερευνήσουν τα παιδικά και σχολικά βιβλία της Βιβλιοθήκης.

{besps}2017-2018/bibl{/besps}