Δευ11Ιουν201806:45

Η ΣΚΟΥΠΙΔΟΠΑΡΕΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΡΧΗ

Τι γίνεται όταν ανακυκλώσιμα υλικά από αλουμίνιο βρεθούν σε λάθος κάδο ανακύκλωσης; Αρχίζουν οι γκρίνιες και οι τσακωμοί. Όμως στο τέλος όλοι καταλαβαίνουν ότι πρέπει να μην στενοχωρούν τους φίλους τους, να συγχωρούν αυτούς που κάνουν λάθη και να συμφιλιώνονται.

Αυτό είναι το θέμα της παράστασης κουκλοθέατρου που παρουσίασαν οι μαθητές της Γ΄ τάξης στους συμμαθητές τους των Α΄ και Β΄ τάξεων την Πέμπτη 7 Ιουνίου 2018 στην αίθουσα της Βιβλιοθήκης «Αικατερίνη Κολάκη» του Σχολείου.

Οι μαθητές με αφορμή το μάθημα της Γλώσσας «Τα χαρτιά ανακυκλώνονται» και στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας που υλοποίησαν στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς με τίτλο «Οι φίλοι μου κι εγώ» έγραψαν τον θεατρικό διάλογο θέλοντας να «περάσουν» ένα διπλό μήνυμα, της ανακύκλωσης υλικών αλλά και της συμφιλίωσης.

Έτσι με τη βοήθεια της εκπ/κού Θεατρικής Αγωγής του Σχολείου κ΄ Ανδριάνας Μαΐστρου έφτιαξαν τα κουκλάκια κι έστησαν την παράσταση, την οποία απόλαυσαν τόσο οι ίδιοι όσο και οι θεατές της.