Β΄ Τάξη

Διαφορετικότητα. Μια λέξη αμέτρητες έννοιες και διαστάσεις. Καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς ψάχναμε τρόπους να κάνουμε το αυτονόητο. Να αποδείξουμε ότι το να είναι κάποιος διαφορετικός δεν τον κάνει αυτομάτως κατώτερό μας. Να βρούμε τρόπους να αποκτήσουμε ενσυναίσθηση.

Στο πλαίσιο αυτής της φιλοσοφίας είχαμε τη χαρά να βρεθούμε με το Ειδικό Σχολείο Χίου και τις συνοδούς τους κ. Κλεοπάτρα Τσοπάνη και Καλλιόπη Αποστολίδου και να παίξουμε μαζί στο παρκάκι. Παράλληλα, τους προσφέραμε παιχνίδια για το σχολείο τους, τα οποία αγοράσαμε με τα χρήματα που είχαμε αποταμιεύσει στον κουμπαρά της τάξης μας.

Τέλος, λίγο πριν χτυπήσει το κουδούνι για τελευταία φορά είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στην τάξη μας την ψυχολόγο κ. Μαρία Τσικουδή – Καλαγκιά, η οποία μας μίλησε για τη διαφορετικότητα και μας πρότεινε τρόπους να ενισχύσουμε την ενσυναίσθησή μας! Ευχαριστούμε θερμά όλες τις εμπλεκόμενες για την όμορφη συνεργασία!

Τη Δευτέρα 23 Μαΐου είχαμε τη χαρά να επισκεφτούμε τον φούρνο Χαβιάρα μόλις λίγα μέτρα πιο κάτω από το σχολείο μας. Αφού ήρθαμε σε επαφή με τους διάφορους τύπους αλεύρων και τα μηχανήματα του χώρου, βάλαμε τις ποδιές μας, πλάσαμε τα δικά μας κουλουράκια και διακοσμήσαμε cupcakes τα οποία εν συνεχεία απολαύσαμε με μανία! Γνωρίσαμε από κοντά τον τρόπο ψησίματος των ειδών του εργαστηρίου και, αφού κεραστήκαμε από όλα τα προϊόντα, πήραμε και το κάτι παραπάνω για το σχολείο! Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τις κυρίες Ανθούλα και Νατάσσα Χαβιάρα αλλά και το υπόλοιπο προσωπικό για την άψογη ξενάγηση στον χώρο τους.

Την Τετάρτη 25/5 επισκεφθήκαμε το Μουσείο Φαρμακευτικής και Φυσικής Ιστορίας και το Λαογραφικό Μουσείο Καλλιμασιάς. Θαυμάσαμε από κοντά ταριχευμένα ζώα και ορυκτά και γνωρίσαμε ενδυμασίες, εργαλεία και αντικείμενα μιας άλλης εποχής. Στο δεύτερο μέρος της εκδρομής μας κάναμε μια στάση στην Πυροσβεστική Υπηρεσία, όπου είχαμε την ευκαιρία να μάθουμε σημαντικές πληροφορίες σχετικά με τις πυρκαγιές και τα αντίστοιχα μέτρα προστασίας όπως επίσης και για τον τρόπο που ενεργεί το Σώμα όταν δέχεται μια κλήση. Φυσικά, δεν παραλείψαμε να ανεβούμε στα οχήματα και να ρίξουμε νερό με τη μάνικα!

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Γιάννη Κολλιάρο για την εξαιρετική ξενάγηση στα μουσεία και τον κ. Μανώλη Μιμίδη όπως και όλους τους πυροσβέστες για την άριστη φιλοξενία στην Υπηρεσία τους. Εις το επανιδείν!

Τρι28Απρ202005:09

Ασκήσεις επανάληψης

Για να ανοίξετε το τελευταίο επαναληπτικό πατήστε στο link

Για τα καλά παιδιά της Β' Τάξης