Στα πλαίσια του Σχεδίου δράσης "Βελτίωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών/τριών του σχολείου" η δασκάλα του τμήματος ένταξης, Ταλιάνη Ευστρατία, με στόχο την ανάπτυξη της ενσυναίσθησης, αλληλεγγύης και συνεργασίας έκανε στοχευμένες δράσεις στην Α' τάξη. Απώτερος στόχος είναι η εκπαίδευση των μαθητών/τριών σε θετικά πρότυπα συμπεριφοράς που επιτυγχάνεται με τη χρήση τεχνικών θεάτρου ή τεχνικών που προωθούν την συνεργασία ή ακόμη τον αυτοέλεγχο των αρνητικών συναισθημάτων. Ενδεικτικά μπορεί να αναφερθεί η χρήση μπαλονιού λέγοντας ένα θετικό χαρακτηρισμό για το άτομο που έχει κάποιος απέναντί του. Μόνο όταν ο άλλος αποδεχτεί τον χαρακτηρισμό, μπορεί να πάρει το μπαλόνι και να συνεχίσει στον επόμενο.