Παγκόσμια ημέρα ατόμων με «ειδικές ανάγκες»

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ατόμων με ειδικές ανάγκες, 3 Δεκεμβρίου, τρεις τάξεις του σχολείου μας (Γ’, Δ’ και Ε’) επισκέφτηκαν το ΕΕΕΕΚ (Εργαστήρι Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης) Χίου. Τα Εργαστήρια Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης ( ΕΕΕΕΚ ) είναι αυτοτελή σχολεία Ειδικής Αγωγής, που υπάγονται στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Απευθύνονται σε μαθητές με διαγνωσμένες ως σοβαρές ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι οποίες είναι αποτέλεσμα:

α) συγκεκριμένης αναπηρίας (νοητική ανεπάρκεια, νοητική ανωριμότητα, ιδιαίτερα σοβαρά προβλήματα στην όραση και ακοή, πρόβλημα αυτισμού κ.α.)
β) πολλαπλών αναπηριών
(νοητική ανεπάρκεια μαζί και σοβαρά προβλήματα όρασης και ακοής, νοητική ανεπάρκεια μαζί και αυτισμός)

γ) σύνθετων γνωστικών, συναισθηματικών και κοινωνικών δυσκολιών που πιστοποιούνται από ΚΕΔΔΥ ή αναγνωρισμένες ιατροπαιδαγωγικές υπηρεσίες.

Η φοίτηση διαρκεί από πέντε έως οκτώ χρόνια, σύμφωνα με τις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες του κάθε μαθητή. Στους αποφοίτους χορηγείται απολυτήριος τίτλος, ο οποίος έχει θέση πιστοποιητικού επιπέδου 1 του άρθρου 6 του νόμου 2009/1992 με τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα. Επίσης το απολυτήριο είναι ισότιμο με τίτλο υποχρεωτικής εκπαίδευσης (απολυτήριο Γυμνασίου) και δίνει δυνατότητα στους μαθητές για εργασία σε θέσεις ΥΕ στο δημόσιο και τους ΟΤΑ.

Ο διευθυντής, κύριος Νικήτας Ιωάννης, αφού εξήγησε στα παιδιά τη λειτουργία του σχολείου, έδειξε ένα βίντεο με ενδεικτικές δραστηριότητες και εργαστήρια που περιλαμβάνονται στο αναλυτικό πρόγραμμα του ΕΕΕΕΚ. Ακολούθησε παιχνίδι όπου οι μαθητές του σχολείου μας, οι οποίοι αλληλεπίδρασαν και έπαιξαν με τους μαθητές του ΕΕΕΕΚ. Στη συνέχεια όλα τα παιδιά έφαγαν από το μπουφέ που στήθηκε και περιλάμβανε εδέσματα που πρόσφεραν οι μαθητές του σχολείου μας. Στο τέλος πραγματοποιήθηκε ξενάγηση στα εργαστήρια και τους χώρους του ΕΕΕΕΚ, καθώς και στο λαχανόκηπό τους!

{besps}2019-2020/eeeek{/besps}