Οι Γλυκόσαυροι της Α΄τάξης φτιάχνουν το πιο γλυκό γλυκό!

Την Τετάρτη  24  Ιανουαρίου οι μαθητές της Α΄ τάξης  με αφορμή  το μάθημα της γλώσσας «Στο ζαχαροπλαστείο του Γλυκόσαυρου» αποφάσισαν να βοηθήσουν το Γλυκόσαυρο να φτιάξει το πιο γλυκό γλυκό και τα κατάφεραν περίφημα. Έφεραν τα υλικά και αφού διάβασαν τη συνταγή που είχαν γράψει έφτιαξαν τρουφάκια με σοκολάτα. Συνεργάστηκαν άψογα και στο τέλος απόλαυσαν τα σοκολατένια τρουφάκια τους με μεγάλη ικανοποίηση για την επιτυχία  του αποτελέσματος. Κέρασαν και τους μεγαλύτερους συμμαθητές τους καθώς και τους   δασκάλους   του σχολείου.

Οι στόχοι της συγκεκριμένης δράσης ήταν να γίνουν η ανάγνωση και η γραφή πιο ενδιαφέρουσες διαδικασίες για τα παιδιά, η καλλιέργεια του προφορικού τους λόγου, η επαφή τους με τους αριθμούς και την έννοια του βάρους  (ζύγιση υλικών), να μάθουν να είναι καλοί ακροατές, να ακούνε οδηγίες και να τις εκτελούν , να συνεργάζονται και να δεθούν περισσότερο σαν ομάδα( κοινός στόχος) και βέβαια να περάσουν ευχάριστα και να νιώσουν τη χαρά της δημιουργίας και της γευστικής απόλαυσης φυσικά!

{besps}2017-2018/glykoA{/besps}