Με αφορμή την 21η Μαρτίου και τη 2α Απριλίου, που αποτελούν τις παγκόσμιες ημέρες Ποίησης και Παιδικού Βιβλίου αντίστοιχα, η Ε? τάξη του δημοτικού μας σχολείου αποφάσισε να διοργανώσει τον 1ο Ερειθιανούσικο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης! Έτσι, αφού ανακοινώθηκε ο διαγωνισμός μέσω της σχετικής αφίσας και δόθηκαν οι απαραίτητες οδηγίες, οι μαθητές της πέμπτης τάξης συγκέντρωσαν τα ποιήματα, που γράφτηκαν από τα παιδιά μέσα στην τάξη και στη συνέχεια ψήφισαν τα επικρατέστερα! Σε προκαθορισμένη μέρα και ώρα έγινε η ανακοίνωση των νικητήριων ποιημάτων, με τους νικητές να παραλαμβάνουν το 1ο βραβείο αλλά και ένα συμβολικό δωράκι. Όλοι οι συμμετέχοντες του διαγωνισμού έλαβαν έναν έπαινο συμμετοχής προς επιβράβευση της προσπάθειας τους! Το σύνολο τόσο της μαθητικής όσο και της εκπαιδευτικής κοινότητας υποδέχτηκε με μεγάλη χαρά το διαγωνισμό, ελπίζοντας αυτή να είναι μόνο η αρχή!