Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος τηρήθηκε το έθιμο του εορτασμού της γιορτής των Εισοδίων της Θεοτόκου από το Σχολείο μας.  Το πρωί της Κυριακής 20  Νοεμβρίου οι μαθητές  και οι γονείς του σχολείου στόλισαν με ευλάβεια την εικόνα. Το απόγευμα στις 7.45 μ.μ. έγινε με  λαμπρότητα και παρουσία  πιστών η γιορτή στο αίθριο του Σχολείου. Ακολούθησε η λιτάνευση της εικόνας και η μεταφορά της στην εκκλησία της Παναγίας Ερειθιανής. Κατά την διάρκεια της Ακολουθίας του προεόρτιου εσπερινού ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χίου Ψαρών και Οινουσσών κ.κ. Μάρκος τίμησε τη Διευθύντρια του Σχολείου μας και πρόεδρο της Τοπικής Κοινότητας Βροντάδου, κυρία Μαριάννα Πελαντή, με το παράσημο του Σταυρού του Αγίου Ισιδώρου για την πολυετή και συνεχή προσφορά της τόσο στην εκκλησία όσο και στην εκπαίδευση.

Την Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2021 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης πραγματοποίησαν τη χριστουγεννιάτικη γιορτή τους. Ακούστηκαν έθιμα και κάλαντα από διάφορα μέρη της Ελλάδας. Ευχαριστούμε θερμά τους κυρίους Βλάχο Σωτήριο και Winckhler Simon για τη βοήθειά τους στη μουσική επιμέλεια της γιορτής μας! Καλή χρονιά με υγεία και χαμόγελα!

Την Παρασκευή 17-12-21 έγινε ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών από τη δασκάλα του τμήματος ένταξης, Ταλιάνη Ευστρατία, για τη «Διαχείριση συγκρουσιακών καταστάσεων στο σχολείο». Η δασκάλα ειδικής αγωγής παρέθεσε στους εκπαιδευτικούς γνωστικο-συμπεριφορικές παρεμβάσεις για τη διαχείριση συγκρουσιακών καταστάσεων και την προαγωγή ποικίλων παιδαγωγικών μεθόδων για τη βελτίωση της συνεργασίας και επικοινωνίας των μαθητών. Επί παραδείγματι τονίστηκε η αξία της χρήσης παιχνιδιών ρόλων ή τεχνικών θεάτρου (σε ρόλο δασκάλου, παγωμένη εικόνα κ.ά.) ενισχύοντας την ενσυναίσθηση των μαθητών. Ακόμη παρουσιάστηκαν στρατηγικές τροποποίησης της συμπεριφοράς χρησιμοποιώντας μια γνωστική προσέγγιση αντιμετώπισης των συμπεριφορών που προβληματίζουν ή ακόμη η επανορθωτική προσέγγιση. Από την παραπάνω επιμορφωτική συνάντηση όλοι οι εκπαιδευτικοί κατέληξαν πως η συνεργατική μάθηση, η αλληλο-διδασκαλία, η βιωματική μάθηση και η αξιοποίηση της δυναμικής της τάξης μπορούν να καλλιεργήσουν θετικά πρότυπα συμπεριφοράς στους μαθητές.

20211217_101325new

Σας γνωστοποιούμε το πληροφοριακό υλικό, σχετικά με το Πρόγραμμα Υποστήριξης Γονεϊκών Ικανοτήτων της Πρώτης Ψυχιατρικής Κλινικής του ΕΚΠΑ.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το πληροφοριακό υλικό.

Πεμ11Μαρ202109:11

Αποστολή ελέγχων

Οι έλεγχοι προόδου του β΄τριμήνου του Σχολικού έτους 2020 - 2021 θα αποσταλούν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email) την Τετάρτη 24 - 03 - 2021.

Η Διευθύντρια του Σχολείου