Τάξεις

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' δημοτικού του σχολείου μας παρουσίασαν την Τετάρτη 8/11 και την Παρασκευή 10/11 στους συγγενείς και στους συμμαθητές τους αντίστοιχα, τη γιορτή που ετοίμασαν για την απελευθερωση της Χίου. Διαβαζοντας το χρονικό, απαγγέλοντας ποιήματα και χορεύοντας ένα παραδοσιακό χορό της Χίου τίμησαν τους ήρωες που θυσιάστηκαν για την ελευθερία μας. Ιδαίτερη μνεία δόθηκε στην μάχη του Αίπους και στην βοήθεια που προσέφεραν οι κάτοικοι του Βροντάδου, καθώς το σχολείο μας είναι αφιερωμένο στους πεσόντες της μάχης αυτής.

Τη Δευτέρα και την Τρίτη 6 και 7 Νοεμβρίου αντίστοιχα οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ' είχαν τη χαρά να υποδεχτούν στην τάξη τους την εργοθεραπεύτρια κ. Γκλώτσου Μαρία προκειμένου να ενημερωθούν σχετικά με τον αυτισμό. Έγινε εκτεταμένη συζήτηση όσον αφορά τόσο τα πρώιμα σημάδια και τα χαρακτηριστικά του όσο και  τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να προσεγγίσουμε τα αυτιστικά άτομα. Τα παιδιά ήταν ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένα, κάτι που φάνηκε από την ενεργό συμμετοχή τους στη συζήτηση και τις συνεχείς τους ερωτήσεις. Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Γκλώτσου που μας βοήθησε να καταλάβουμε λίγο παραπάνω την αναπτυξιακή αυτή διαταραχή και ευελπιστούμε σε περαιτέρω συνεργασία.

Την Πέμπτη 26 Οκτωβρίου οι μαθητές της Δ΄ τάξης παρουσίασαν γεμάτοι χαρά τη γιορτή που ετοίμασαν για την Επέτειο του «ΟΧΙ» στους γονείς τους καθώς και στους μαθητές και δασκάλους του σχολείου. Τα παιδιά μέσα από αφηγήσεις, δρώμενα, ποιήματα και τραγούδια τίμησαν τους ήρωες του έπους του 1940, θυμίζοντας σε όλους ότι η ελευθερία κατακτιέται με σκληρούς αγώνες και θυσίες.

Στις 22 Νοεμβρίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης είχαν τη χαρά να φιλοξενήσουν δυο εκπροσώπους των Ποδηλατών Χίου προκειμένου να ενημερωθούν σε θέματα οδικής ασφάλειας. Οι έμπειροι ποδηλάτες μάς έφεραν σε επαφή με τα βασικά μέτρα προστασίας και τους κανόνες ασφαλείας κατά τη χρήση του ποδηλάτου. Τα παιδιά ενθουσιασμένα συμμετείχαν ενεργά στην όλη παρουσίαση και στο τέλος παρέλαβαν, εκτός από ένα ενημερωτικό φυλλάδιο, και ένα αναμνηστικό βραχιολάκι του σωματείου. Ευχαριστούμε θερμά τους κυρίους Σιταρά Παναγιώτη και Ποδιά Διαμαντή για την αποδοχή της πρόσκλησης και την άρτια παρουσίαση!

Στα πλαίσια των προγραμμάτων  για τη διατροφή στα εργαστήρια δεξιοτήτων, επισκέφτηκε το σχολείο μας η διατροφολόγος Βαγιάνου Κυριακή. Οι τάξεις Α’ και Γ’ εμπλούτισαν τις γνώσεις τους για την υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή. Στόχος αυτής της συνάντησης ήταν η βελτίωση  και η απόκτηση υγιεινών συνηθειών στη ζωή τους.

Υποκατηγορίες