Στις 7 και 12 Δεκεμβρίου 2022 οι μαθητές των τάξεων Γ΄, Δ΄ και ΣΤ΄ συμμετείχαν στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα του Κ.Π.Ε «Το δέντρο που πληγώνουμε» στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων. Κατά την πρώτη δράση οι μαθητές αφού παρακολούθησαν μια παρουσίαση από τον υπεύθυνο του Κ.Π.Ε, κ. Σπυράκη σχετικά με την μαστίχα στον χώρο του σχολείου, μετά ξεναγήθηκαν στους χώρους του Κάστρου της Χίου γνωρίζοντας την ιστορία της μαστίχας στα χρόνια κατοχής του νησιού μας από τους Γενουάτες και τους Τούρκους.

Η δεύτερη δράση αφορούσε την επίσκεψη των μαθητών σ’ ένα από τα μεγαλύτερα μαστιχοχώρια της Χίου, το Πυργί. Κατά την περιήγηση τους μέσα στο χωριό γνώρισαν την αρχιτεκτονική του και την σχέση της με την καλλιέργεια της μαστίχας. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το Μουσείο της Μαστίχας όπου η υπεύθυνη του Κ.Π.Ε τους ξενάγησε σε αυτό δίνοντας στους μαθητές πολλές πληροφορίες για τον μαστιχοφόρο σχίνο, την προετοιμασία του, τη συλλογή της μαστίχας και τις ευεργετικές της ιδιότητες.