Την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου, στην αίθουσα πολιτιστικών εκδηλώσεων «Ματθαίος Γ. Μουντές» της ΠΕΚΕΒ, πραγματοποιήθηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας. Στη γιορτή συμμετείχαν οι μαθητές της Α? και Β? τάξης υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους κ. Αβραμίδου Δέσποινας και κ. Πελαντή Μαριάννας.Οι μαθητές της Α? τάξης απήγγειλαν χριστουγεννιάτικα ποιήματα, ενώ τα παιδιά της Β? τάξης παρουσίασαν δύο σκετς, «Το ποδαρικό» και «Τα παινέματα», αναβιώνοντας έτσι πρωτοχρονιάτικα έθιμα του Βροντάδου όπως τα παινέματα, μικρά δίστιχα που τα λένε τα παιδιά μαζί με τα κάλαντα την παραμονή της Πρωτοχρονιάς, το ποδαρικό και τα δώρα και τα γλυκά που έστελνε η νύφη στην πεθερά της. Τα παιδιά είπαν ακόμη παινέματα στους δασκάλους του σχολείου και έψαλαν χιώτικα κάλαντα.Η εκδήλωση έκλεισε με την αναβίωση εθίμων του Δωδεκαήμερου από τον Πόντο και την Καππαδοκία από την δασκάλα κ. Φιαμού Ανθίππη και τους μαθητές και μαθήτριες της Β? τάξης.