Την Παρασκευή 23 Μαρτίου στις 10 το πρωί  η Στ΄ τάξη στο πλαίσιο της γιορτής της 25ης Μαρτίου θα παρουσιάσει μουσική ? θεατρική παράσταση στο κινηματοθέατρο της ΠΕΚΕΒ (αίθουσα «Ματθαίου Μουντέ»).

Ένα χρόνο μετά το θάνατο του μεγάλου θεατρικού συγγραφέα Ιάκωβου Καμπανέλη  θα παρακολουθήσουμε, με ελάχιστες προσαρμογές,  τμήματα από το έργο του «Το μεγάλο μας τσίρκο», μια προσπάθεια μεταφοράς του έργου αυτού στη σχολική πραγματικότητα.

Από το βιβλίο της Βασιλικής Κυριοπούλου «Βοήθημα για σχολικές γιορτές», εκδ. Ντουντούμη,  από το βιβλίο της Μαρίας Σ. Φαφαλιού «Παλιές Ιστορίες από τη Χίο», εκδ. Ακρίτας και από την παλιά ταινία-ντοκιμαντέρ του Διονύση Γρηγοράτου «Ξύπνα Ραγιά» αντλήθηκαν, αναδιαμορφώθηκαν και προσαρμόστηκαν άλλες σκηνές.