Τάξεις

Στα πλαίσια του θεματικού κύκλου των Δεξιοτήτων για την Κυκλοφοριακή Αγωγή, τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου, οι μαθητές της Δ΄ τάξης είχαν την χαρά να υποδεχθούν δύο ποδηλάτες, τον κ. Παναγιώτη Σιταρά, πρόεδρο και τον κ. Αδαμάντιο Ποδιά, μέλος του συλλόγου «Ποδηλατών Χίου». Μίλησαν στα παιδιά για την ιστορία του ποδηλάτου, για τον ασφαλή τρόπο κίνησης στους δρόμους και τον σωστό εξοπλισμό του ποδηλάτη. Στο τέλος απάντησαν σε ερωτήσεις των παιδιών.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Σιταρά και τον κ. Ποδιά για το πολύ όμορφο και ενδιαφέρον ταξίδι στον κόσμο των δύο τροχών που χάρισαν στους μαθητές μας!

Την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου οι μαθητές της Δ΄ τάξης στα πλαίσια του θεματικού κύκλου των Δεξιοτήτων για την Κυκλοφοριακή Αγωγή, υποδέχθηκαν στην τάξη τους τον κύριο Φλωράδη Μιχαήλ, αστυνομικό της Τροχαίας. Τους μίλησε για τους κανόνες του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και στη συνέχεια απάντησε σε όλες τις απορίες τους σχετικά με τη σωστή συμπεριφορά που πρέπει να έχουν ως πεζοί, οδηγοί ποδηλάτου αλλά και επιβάτες οχήματος. Τους έδειξε σήματα που συναντάει κανείς συχνά στον δρόμο. εξηγώντας τη σημασία τους. Στο τέλος τα παιδιά του παρουσίασαν τα σήματα που είχαν φτιάξει στην τάξη και τα είχαν ταξινομήσει ανάλογα με το σχήμα και το χρώμα τους.

Ευχαριστούμε πολύ τον κύριο Φλωράδη Μιχαήλ για την ενημέρωση των μαθητών μας σε θέματα οδικής συμπεριφοράς και ασφάλειας μιας και η εκπαίδευσή τους στην Κυκλοφοριακή Αγωγή είναι ζωτικής σημασίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' δημοτικού του σχολείου μας παρουσίασαν την Τετάρτη 8/11 και την Παρασκευή 10/11 στους συγγενείς και στους συμμαθητές τους αντίστοιχα, τη γιορτή που ετοίμασαν για την απελευθερωση της Χίου. Διαβαζοντας το χρονικό, απαγγέλοντας ποιήματα και χορεύοντας ένα παραδοσιακό χορό της Χίου τίμησαν τους ήρωες που θυσιάστηκαν για την ελευθερία μας. Ιδαίτερη μνεία δόθηκε στην μάχη του Αίπους και στην βοήθεια που προσέφεραν οι κάτοικοι του Βροντάδου, καθώς το σχολείο μας είναι αφιερωμένο στους πεσόντες της μάχης αυτής.

Τη Δευτέρα και την Τρίτη 6 και 7 Νοεμβρίου αντίστοιχα οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ' είχαν τη χαρά να υποδεχτούν στην τάξη τους την εργοθεραπεύτρια κ. Γκλώτσου Μαρία προκειμένου να ενημερωθούν σχετικά με τον αυτισμό. Έγινε εκτεταμένη συζήτηση όσον αφορά τόσο τα πρώιμα σημάδια και τα χαρακτηριστικά του όσο και  τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να προσεγγίσουμε τα αυτιστικά άτομα. Τα παιδιά ήταν ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένα, κάτι που φάνηκε από την ενεργό συμμετοχή τους στη συζήτηση και τις συνεχείς τους ερωτήσεις. Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Γκλώτσου που μας βοήθησε να καταλάβουμε λίγο παραπάνω την αναπτυξιακή αυτή διαταραχή και ευελπιστούμε σε περαιτέρω συνεργασία.

Την Πέμπτη 26 Οκτωβρίου οι μαθητές της Δ΄ τάξης παρουσίασαν γεμάτοι χαρά τη γιορτή που ετοίμασαν για την Επέτειο του «ΟΧΙ» στους γονείς τους καθώς και στους μαθητές και δασκάλους του σχολείου. Τα παιδιά μέσα από αφηγήσεις, δρώμενα, ποιήματα και τραγούδια τίμησαν τους ήρωες του έπους του 1940, θυμίζοντας σε όλους ότι η ελευθερία κατακτιέται με σκληρούς αγώνες και θυσίες.

Το σχολείο μας διακρίθηκε σε επίπεδο  Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου  για την υλοποίηση του προγράμματος “Safe water sports”, κατά τη διάρκεια της περσινής σχολικής χρονιάς, και βραβεύτηκε την Παρασκευή 20/10/2023, σε ειδική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε  στο Πλωτό Μουσείο Νεράιδα στο Παλαιό Φάληρο. Η βράβευση του σχολείου μας όπως και των σχολείων που δεν είχαν τη δυνατότητα να παρευρεθούν δια ζώσης έγινε διαδικτυακά. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στην υλοποίηση του προγράμματος!

Στα πλαισια του eTwinning , ανταλλαγή απόψεων και κουλτούρας μεταξύ των σχολείων της Ευρώπης, θα πραγματοποιηθεί ένα πρόγραμμα στα γαλλικά μεταξύ του σχολείου μας , με τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης (18 μαθητές) και με ενα γαλλικό σχολείο δίπλα στην Φλωρεντία με 3 τμήματα μαθητών (11 ετών από 21 μαθητές) απο τις 6 Νοεμβρίου εως 22 Ιανουαρίου του 2024 με θέμα  «παραδοσιακά πιάτα στην Ελλάδα, στη Γαλλία και στην Ιταλία».

Με αφορμή της Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ' τάξης απόλαυσαν την Τρίτη 17/10 το πρωινό τους στο σχολείο! Σπιτικές πίτες, κέικ, σάντουιτς, κουλούρια, μπάρες δημητριακών, φρούτα αλλά και χυμοί είχαν την τιμητική τους και ενθουσίασαν τα παιδιά! Τονίστηκε η αξία ενός υγιεινού και θρεπτικού πρωινού που μας γεμίζει με την απαραίτητη ενέργεια που τόσο χρειαζόμαστε για τη μέρα μας. Τα χαμόγελα των παιδιών τα λένε όλα!

Υποκατηγορίες