Την Παρασκευή 17-12-21 έγινε ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών από τη δασκάλα του τμήματος ένταξης, Ταλιάνη Ευστρατία, για τη «Διαχείριση συγκρουσιακών καταστάσεων στο σχολείο». Η δασκάλα ειδικής αγωγής παρέθεσε στους εκπαιδευτικούς γνωστικο-συμπεριφορικές παρεμβάσεις για τη διαχείριση συγκρουσιακών καταστάσεων και την προαγωγή ποικίλων παιδαγωγικών μεθόδων για τη βελτίωση της συνεργασίας και επικοινωνίας των μαθητών. Επί παραδείγματι τονίστηκε η αξία της χρήσης παιχνιδιών ρόλων ή τεχνικών θεάτρου (σε ρόλο δασκάλου, παγωμένη εικόνα κ.ά.) ενισχύοντας την ενσυναίσθηση των μαθητών. Ακόμη παρουσιάστηκαν στρατηγικές τροποποίησης της συμπεριφοράς χρησιμοποιώντας μια γνωστική προσέγγιση αντιμετώπισης των συμπεριφορών που προβληματίζουν ή ακόμη η επανορθωτική προσέγγιση. Από την παραπάνω επιμορφωτική συνάντηση όλοι οι εκπαιδευτικοί κατέληξαν πως η συνεργατική μάθηση, η αλληλο-διδασκαλία, η βιωματική μάθηση και η αξιοποίηση της δυναμικής της τάξης μπορούν να καλλιεργήσουν θετικά πρότυπα συμπεριφοράς στους μαθητές.

20211217_101325new