Newsflash

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Βροντάδου (Παναγίας Ερειθιανής) διοργανώνει εκδήλωση, το Σάββατο 31 Μαρτίου 2012 στις 17.30, στο κινηματοθέατρο Π.Ε.Κ.Ε.Β. (Αίθουσα Ματθαίος Μουντές) όπου θα παρουσιαστεί το έργο της συγγραφέως και δασκάλας του σχολείου μας κ. Ανθίππης Φιαμού. Το έργο της κ. Φιαμού θα παρουσιάσουν οι κυρίες:

Βάσω Οικονομοπούλου                                                                                                     Εκπαιδευτικός, Διδάκτωρ Νεοελληνικής Φιλολογίας

και

Γεωργία Χούλη

Καθηγήτρια Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας.

Η εκδήλωση συνδιοργανώνεται από τη Δημοτική Επιτροπή Παιδείας του Δήμου Χίου και τη Δημοτική Ενότητα Ομηρούπολης.

Την Παρασκευή 23 Μαρτίου στις 10 το πρωί  η Στ΄ τάξη στο πλαίσιο της γιορτής της 25ης Μαρτίου θα παρουσιάσει μουσική ? θεατρική παράσταση στο κινηματοθέατρο της ΠΕΚΕΒ (αίθουσα «Ματθαίου Μουντέ»).

Ένα χρόνο μετά το θάνατο του μεγάλου θεατρικού συγγραφέα Ιάκωβου Καμπανέλη  θα παρακολουθήσουμε, με ελάχιστες προσαρμογές,  τμήματα από το έργο του «Το μεγάλο μας τσίρκο», μια προσπάθεια μεταφοράς του έργου αυτού στη σχολική πραγματικότητα.

Από το βιβλίο της Βασιλικής Κυριοπούλου «Βοήθημα για σχολικές γιορτές», εκδ. Ντουντούμη,  από το βιβλίο της Μαρίας Σ. Φαφαλιού «Παλιές Ιστορίες από τη Χίο», εκδ. Ακρίτας και από την παλιά ταινία-ντοκιμαντέρ του Διονύση Γρηγοράτου «Ξύπνα Ραγιά» αντλήθηκαν, αναδιαμορφώθηκαν και προσαρμόστηκαν άλλες σκηνές.

Την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου, στην αίθουσα πολιτιστικών εκδηλώσεων «Ματθαίος Γ. Μουντές» της ΠΕΚΕΒ, πραγματοποιήθηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας. Στη γιορτή συμμετείχαν οι μαθητές της Α? και Β? τάξης υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους κ. Αβραμίδου Δέσποινας και κ. Πελαντή Μαριάννας.Οι μαθητές της Α? τάξης απήγγειλαν χριστουγεννιάτικα ποιήματα, ενώ τα παιδιά της Β? τάξης παρουσίασαν δύο σκετς, «Το ποδαρικό» και «Τα παινέματα», αναβιώνοντας έτσι πρωτοχρονιάτικα έθιμα του Βροντάδου όπως τα παινέματα, μικρά δίστιχα που τα λένε τα παιδιά μαζί με τα κάλαντα την παραμονή της Πρωτοχρονιάς, το ποδαρικό και τα δώρα και τα γλυκά που έστελνε η νύφη στην πεθερά της. Τα παιδιά είπαν ακόμη παινέματα στους δασκάλους του σχολείου και έψαλαν χιώτικα κάλαντα.Η εκδήλωση έκλεισε με την αναβίωση εθίμων του Δωδεκαήμερου από τον Πόντο και την Καππαδοκία από την δασκάλα κ. Φιαμού Ανθίππη και τους μαθητές και μαθήτριες της Β? τάξης.

Μαθητές του σχολείου μας διακρίθηκαν σε διαγωνισμό σκακιού που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 12 Μαρτίου 2012 στο 9ο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκακιού Χίου, στις εγκαταστάσεις του 4ου Γυμνασίου Χίου.

Συγκεκριμένα: ο Καραγιαννάκης Μιχαήλ της Στ? τάξης έλαβε την πρώτη θέση ανάμεσα στους μαθητές της Στ? τάξης που συμμετείχαν και η Καραγιαννάκη Παρασκευή της Δ? τάξης βγήκε πρώτη ανάμεσα στα κορίτσια της αντίστοιχης τάξης. Επίσης στο διαγωνισμό συμμετείχαν οι μαθητές: Αντωνίου Στέφανος, Μορόμαλος Γιάννης και Τριπολίτης Νίκος της Στ? τάξης καθώς και ο μικρός μας μαθητής Καραγιαννάκης Δημήτρης της Β? τάξης.

Οι μαθητές της περσινής Ε' και Στ' τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας "Μαθηματικά και Παιχνίδι" που πραγματοποιήθηκε την περασμένη σχολική χρονιά. Από αυτούς, οι μαθητές που διακρίθηκαν και βραβεύτηκαν σε εκδήλωση στο Ομήρειο Πνευματικό Κέντρο είναι η Βιδάλη Ελισάβετ και Τσερμούλα Σοφία της Στ' τάξης (περσινή Ε') και Κουμέντης Σπυρίδων και Μιχάλας Ευάγγελος της Α' Γυμνασίου (περσινή Στ').

Από 1η Σεπτεμβρίου μέχρι τέλος Νοεμβρίου έχουν γίνει οι ακόλουθες δωρεές προς το σχολείο μας

· Έγινε δωρεάν καθαρισμός των υδρορροών της στέγης του σχολείου από τον κύριο Ψώρα Ιάκωβο λόγω αδυναμίας του Δήμου Χίου. Οι μαθητές και οι δάσκαλοι του σχολείου μας τον ευχαριστούν πολύ.

· Δωρεά δυο κεντρικών μονάδων υπολογιστών συνολικής αξίας 500? από το «CHIOSMARINE CLUB» εις μνήμην Ανθίππης Φαράκλα. Ο ένας θα τοποθετηθεί στην Ε' τάξη και ο άλλος στην Δ' τάξη. Οι μαθητές και οι δάσκαλοι του σχολείου μας ευχαριστούν θερμά και εύχονται Αιωνία η μνήμη της μεταστάσης.

· Αλλαγή 9 κουφωμάτων του σχολείου μας με νέα από αλουμίνιο από το Δήμο Χίου. Οι μαθητές και οι δάσκαλοι του σχολείου μας ευχαριστούν θερμά.

·         Δωρεά δυο projectors και του κόστους τοποθέτησής τους από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Ο ένας τοποθετήθηκε στην Α' τάξη και ο άλλος στη Β' τάξη. Οι μαθητές και οι δάσκαλοι του σχολείου μας τους ευχαριστούν πολύ.

· Δωρεά μιας οθόνης Ηλεκτρονικού Υπολογιστή και δυο σκληρών δίσκων για αναβάθμιση των υπαρχόντων Η/Υ του σχολείου μας συνολικής αξίας 200?, από την κυρία Μαλαχιά Μαρία εις μνήμην του συζύγου της Μαλαχιά Ιωάννη. Οι μαθητές και οι δάσκαλοι του σχολείου μας την ευχαριστούν θερμά και εύχονται Αιωνία η μνήμη του μεταστάντος.

Τις τελευταίες εβδομάδες έγινε καθαρισμός των οργάνων φυσικής και χημείας του σχολείου μας.

Στον καθαρισμό συμμετείχαν εθελοντικά φοιτητές από ευρωπαϊκές χώρες με την καθοδήγηση του υπεύθυνου Φυσικής της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου κυρίου Παναγιώτη Κατσάλα, του υπεύθυνου του εργαστηρίου κυρίου Ιωάννη Κριμιζή και του διευθυντή του σχολείου μας κυρίου Δημήτρη Ψώρα.

Τα όργανα τοποθετήθηκαν σε νέο χώρο στον οποίο υπάρχει η δυνατότητα εκτέλεσης πειραμάτων και επίδειξης στα παιδιά των διαφόρων φυσικών και χημικών φαινομένων.

Τελετή μνήμης στο μνημείο πεσόντων στο Αίπος