Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Επίσκεψη στο σπήλαιο της Συκιάς

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Γνωριμία με τα σπήλαια» που υλοποιεί η Ε΄ και ΣΤ’ τάξη, επισκεφθήκαν την Τετάρτη 22 Μαΐου οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί τους το σπήλαιο των Ολύμπων για μια γνωριμία με τους σταλαγμίτες και τους σταλακτίτες τους.

Πεμ18Απρ201907:41

Eπίσκεψη στο Βοτανικό Κήπο

Την Πέμπτη 4 Απριλίου οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν με τους δασκάλους τους τον Βοτανικό κήπο στα Νένητα. Εκεί είχαν τη χαρά να γνωρίσουν πολλά είδη φυτών, να έρθουν σε επαφή με τη φύση , να γεμίσουν με χρώματα και μυρωδιές. Στο τέλος παρακολούθησαν ένα βίντεο για τους κινδύνους που απειλούν το φυσικό μας περιβάλλον, που τους προβλημάτισε και τους ευαισθητοποίησε παράλληλα.

Βουτιά της Α΄ και Β΄ τάξης στον κόσμο των ψαριών!

Την Τρίτη 26 Μαρτίου 2019, οι μαθητές της Α ΄ και Β ΄ τάξης στα πλαίσια του περιβαλλοντικού τους προγράμματος «Βουτιά στον ωκεανό» επισκέφθηκαν το ψαράδικο του κ. Κωστάλα στη Δασκαλόπετρα. Εκεί είχαν την ευκαιρία να γίνουν μικροί δημοσιογράφοι, αφού είχαν ετοιμάσει ερωτήσεις για ό, τι ήθελαν να μάθουν σχετικά με το επάγγελμα του ψαρά και τα ψάρια. Έτσι γνώρισαν πολλά πράγματα για το συγκεκριμένο επάγγελμα , τις δυσκολίες του αλλά και τις ευχάριστες στιγμές του. Είδαν ακόμη πολλά είδη θαλασσινών, τα παρατήρησαν και έμαθαν τα ονόματά τους.

{besps}2018-2019/psaradiko2019{/besps}

Τρι27Μάι201416:10

Πριν από αρκετές μέρες (στις 2 Μαΐου) μια χελώνα επισκέφθηκε το 2ο Νηπιαγωγείο Βροντάδου. Αφού χαιρέτησε τους μικρούς μαθητές, αποφάσισε να συνεχίσει την πορεία της στο διπλανό χωράφι... Μας ενημέρωσε η κ. Γιώτα, η νηπιαγωγός για την παρουσία της και σκεφτήκαμε να την «υιοθετήσουμε». Τη μεταφέραμε στην αυλή του σχολείου, όπου συμμετείχε στο μάθημα της Γυμναστικής, μέχρι που έφθασε η ώρα να σχολάσουν τα παιδιά από το Ολοήμερο. Βλέποντάς την η μαμά του Νίκου Γδ. την αναγνώρισε. Είχε «δραπετεύσει» από την αυλή του σπιτιού της γιαγιάς του και έκανε βόλτες, όπως τελικά αποδείχτηκε, στη γειτονιά... Ήθελε να πάει σχολείο! Ο Νίκος χάρηκε πολύ που την ξαναβρήκε.

Κ. Κολάκη

Στις 30 Απριλίου η τάξη μας επισκέφτηκε τον Κάμπο της Χίου, υπό την καθοδήγηση των υπευθύνων του ΚΠΕ ΟΜΗΡΟΥΠΟΛΗΣ. Εκεί είδαμε τα περιβόλια με τα εσπεριδοειδή, τα αρχοντικά, τις εντυπωσιακές αυλόπορτες, τα  μαγγανοπήγαδα, τις στέρνες με τις οποίες μάζευαν νερό για να ποτίσουν τα περιβόλια τους και τα βοτσαλωτά!!! Επισκεφτήκαμε το citrus και το μουσείο του, το οποίο αναφέρεται στην ιστορία του Κάμπου...

E΄ Τάξη

Υποκατηγορίες