Την Τρίτη 27 Μαΐου η Δ΄ και η Στ΄ τάξη επισκέφθηκαν το Κεντρικό Λιμεναρχείο Χίου  για να γνωρίσουν τις υπηρεσίες που προσφέρει. Ξεναγήθηκαν στους χώρους του, είδαν τα Λιμενικά σκάφη και άκουσαν για τις αιτίες της θαλάσσιας ρύπανσης και τους τρόπους αντιμετώπισής της.

Αμέσως μετά επισκέφθηκαν το ίδρυμα «Μαρία Τσάκος» για να δουν την έκθεση- διαγωνισμό «Σκουπιδοθαύματα» που πραγματοποιείται στο χώρο αυτό μέχρι τις 6 Ιουνίου.

Πρόκειται για μια έκθεση-διαγωνισμό όπου οι μαθητές της Δ΄ τάξης του σχολείου μας καθώς και μαθητές άλλων σχολείων συμμετέχουν με κατασκευές που έφτιαξαν από ανακυκλώσιμα υλικά στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης και των περιβαλλοντικών προγραμμάτων. Τα παιδιά διαπίστωσαν έκπληκτα πόσοι τρόποι αξιοποίησης των ανακυκλώσιμων υλικών υπάρχουν. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στους χώρους του ιδρύματος μαθαίνοντας ότι παλιά ήταν σπίτι καπετάνιου.

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης