Την Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2022 οι μαθητές της Γ΄ τάξης υποδέχθηκαν στο σχολείο την κ. Μαρία Αθηναίου, συνταξιούχο δασκάλα, η οποία τους βοήθησε να μεταμορφώσουν ανακυκλώσιμα μπουκάλια σε διακοσμητικά χριστουγεννιάτικα δεντράκια και αγγελάκια. Με το αξιόλογο ταλέντο της στις κατασκευές και στη ζωγραφική, τους βοήθησε με πολύ αγάπη να υλοποιήσουν τις δικές τους ιδέες, προσφέροντας και τα δικά της υλικά στα παιδιά, όπως μαλλί πλεξίματος και μπουκάλια. «Αυτό που μου λείπει περισσότερο από το σχολείο είναι τα παιδιά» είπε συγκινημένη αλλά και χαρούμενη που είχε την ευκαιρία να ξαναβρεθεί μέσα σε μια σχολική τάξη κοντά σε αυτά, αναλαμβάνοντας τον παλιό της ρόλο έστω και για λίγο. Οι μαθητές και η δασκάλα της Γ΄ τάξης την ευχαριστούν θερμά!