Τρι29Απρ201421:18

Τη Δευτέρα, 7 Απριλίου τα παιδιά της Δ΄ τάξης στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Κάμπος- Περιδιαβαίνοντας το μυροβόλο δάσος των εσπεριδοειδών» έγιναν ζαχαροπλάστες φτιάχνοντας κουλουράκια με ελαιόλαδο και πορτοκάλι. Έφεραν τα υλικά της συνταγής στο σχολείο, τα γεύτηκαν, τα μύρισαν,  τα ζύγισαν στη ζυγαριά και τα ανακάτεψαν. Όταν ετοιμάστηκε το ζυμάρι, άρχισε να πλάθει το καθένα το δικό του κουλουράκι. Μόλις ψήθηκαν τα δοκίμασαν και καμάρωναν ενθουσιασμένα με το αποτέλεσμα, αφού τα είχαν φτιάξει με τα χεράκια τους!

Το Πάσχα πλησιάζει και έτσι ο Σύλλογος Γονέων του σχολείου μας την Πέμπτη 10 Απριλίου έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να φτιάξουν στο σχολείο πασχαλινά κουλουράκια, γνωρίζοντας και βιώνοντας ένα από τα έθιμα αυτών των ημερών. Τα παιδιά και οι δάσκαλοι ευχαριστούν πολύ το Σύλλογο Γονέων και του εύχονται «Και του χρόνου!»

Την ίδια μέρα τα παιδιά της Γ΄ και Δ΄ τάξης έβαψαν αυγά. Συζήτησαν για το έθιμο και τη σημασία του και χάρηκαν βιώνοντάς το.

Την Παρασκευή 11 Απριλίου, παραμονή του Σαββάτου του Λαζάρου, καλέσαμε στο σχολείο μας τη γιαγιά της Δέσποινας  κ. Θεοδώρα  Παπαζή  και τον παππού της Ειρήνης κ. Παναγιώτη  Σαραντή, για να δείξουν στα παιδιά των Α΄,Β΄, Γ΄ και Δ ΄ τάξεων πώς φτιάχνεται ο Λάζαρος με μια κουτάλα, ένα μικρό ξύλο και παλιά  ρούχα. Επίσης ο κ. Παναγιώτης τους έδειξε πώς φτιάχνεται ο Σταυρός από δεντρολίβανο και άλλα άνθη. Μετά τα κορίτσια κρατώντας τους Λαζάρους και τα αγόρια το Σταυρό, τραγούδησαν τα κάλαντα του Λαζάρου στο Σχολείο και στις γύρω γειτονιές αναβιώνοντας έτσι το έθιμο της ημέρας αυτής. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Θεοδώρα και τον κ. Παναγιώτη και τους ευχόμαστε και του χρόνο